Warning: Undefined variable $parent_style in /home/mmatczak/public_html/caratelier.pl/wp-content/themes/Nexus-child-02/functions.php on line 13
Rękojmia i gwarancja: do czego mamy prawo w warsztacie? cz.1 - CarAtelier blog: jak przeżyć serwisując samochód

Rękojmia i gwarancja: do czego mamy prawo w warsztacie? cz.1

Czacha dymi, ale opłaca się przejść przez tę prawną terminologię. Dla własnego dobra.

Pod koniec 2015 roku zmieniło się prawo regulujące uprawnienia klientów, czyli nasze. Zmiany dotyczą zarówno konsumentów, jak i firm, które kupują produkty na potrzeby własnej działalności gospodarczej. Ten tekst jest pierwszym z opisujących różne aspekty odpowiedzialności serwisu (a nawet innych usługodawców czy sprzedawców), a skupia się na zmianach, unikając (na razie!) zbytnich szczegółów. Zajmę się przede wszystkim gwarancją oraz rękojmią, a także wrócę do przepisów, które mogą obowiązywać jeszcze niemal do końca 2016 roku.

Podstawowe pojęcia, takie jak gwarancja czy rę­kojmia, są mylone lub niewłaściwie rozumia­ne zarówno przez serwisantów, jak przez nas, czyli klientów. Choć trzeba przyznać, że wiedza w społeczeństwie rośnie.

Spójrzmy zatem na zasadnicze podstawy odpowiedzial­ności firmy (uwaga: ten tekst nie może być ujmowany w kategoriach porady prawnej, a w sytuacjach grożących znaczną odpowiedzialnością sugeruję zawsze skorzystać z fachowej pomocy prawnej).

Odpowiedzialność na zasadach ogólnych

Opisywane dalej: gwarancja, rękojmia oraz niezgodność towaru konsumpcyjnego z umową (rękojmia konsumencka od 2015 roku) nie wyczerpują ryzyka firmy, która nam sprzedaje lub świadczy usługę. Są to szczególne i łatwiejsze z naszego punktu widzenia, jako klientów, sposoby dochodzenia naszych roszczeń. Ale firma może wobec nas odpowiadać także na tzw. zasadzie kontraktowej (w związku z zawarciem, a następnie nienależytym wykonaniem umowy) lub na zasadzie deliktu (tzw. czynu zabronionego). Powiedzmy teraz tylko, że zasadniczo w tych reżimach odpowiedzialności musimy udowodnić przed sądem winę usługodawcy, czyli co najmniej nienależytą staranność w wykonaniu usługi. Czasami będzie to łatwe, czasami bardzo utrudnione, dlatego najczęściej wybieramy właśnie gwarancję, rękojmię czy niezgodność z umową (do końca 2014 roku; od 2015 roku jest to rękojmia konsumencka). Wszystkie te trzy instytucje mają jedną wspólną cechę, która stanowi istotne ułatwienie dla nas jako nabywców rzeczy bądź usługi: nie musimy wykazywać jakiejkolwiek winy (nienależytej staranności) ze strony usługodawcy – wystarczy, że przedmiot (lub usługa) ma wady lub też jest niezgody z zawartą przez nas umową.

Konsument czy przedsiębiorca?

Pierwszą rzeczą, z której musimy zdać sobie sprawę, jest posiada­nie (bądź nie) przez nas statusu konsumenta. Obowiązujące pra­wo zakłada bowiem jego słabszą po­zycję i chroni go na wiele sposobów.

Najogólniej mówiąc, konsument to osoba fizyczna, która nabywa rzecz lub usługę w celu niezwiązanym z jej działalnością gospodarczą lub zawodową. Z kolei przedsiębiorca, jak można założyć, zawsze poprosi o fakturę VAT, podając dane swojej firmy, w ramach której zamierza rozliczyć koszty usługi serwisowej. Występujące zaś w obrocie spółki (w tym spółki cywilne), jeżeli to one są stroną transakcji, nigdy nie mogą mieć statusu konsumenta.

Cdn. (Już nastąpił – można klikać)

Głównym autorem tego tekstu (powstałego z moją niewielką pomocą) jest nasz przyjaciel Marcin Miśkowicz, radca prawny z firmy Miśkowicz Pach i Partnerzy, Kancelaria Radców Prawnych. Dzięki, Marcin!

[FM_form id=”1″]
Zdjęcie: © Maciej Matczak

Autor: Maciek

Podziel się tym postem na
Show Buttons
Hide Buttons

WP Facebook Like Send & Open Graph Meta powered by TutsKid.com.