Warning: Undefined variable $parent_style in /home/mmatczak/public_html/caratelier.pl/wp-content/themes/Nexus-child-02/functions.php on line 13
Słowo! Cz.1: Rozmówki - CarAtelier blog: jak przeżyć serwisując samochód

Słowo! Cz.1: Rozmówki

Jakiś czas (tutaj) temu pisałem o słowach „bo” i „ponieważ” w kontekście budowy zaufania klienta. Można było też na nie spojrzeć z punktu widzenia perswazji, czyli użycia ich w celu łatwiejszego przekonania nas do czegoś. Słowo daję!

Tym razem napiszę jednak o dwóch sformułowaniach, którymi często usługodawcy nieświadomie zniechęcają nas do dokonania zakupu lub wykonania dodatkowej naprawy. A może oni właśnie podświadomie chcą, by się nie udało? Taka sytuacja…

Na początek: czym jest sugestia?

Świadomość, czyli logiczna część umysłu, odpowiada właśnie za logikę, liczby, zrozumienie treści, a także za poprawność gramatyczną słyszanych informacji. Część nieświadoma stoi z kolei za reakcjami, nawykowymi zachowaniami, skojarzeniami oraz jest magazynem ze wszystkimi naszymi doświadczeniami i przeżyciami. Mówiąc o działaniu sugestii, mamy na myśli wpływanie właśnie na podświadomość, tak żeby ominąć logiczną część umysłu; siła i skuteczność sugestii zależy więc od oddziaływania na emocje, reakcje, nawykowe zachowania.

A jeżeli chodzi o język i gramatykę, to nasza podświadomość pojmuje bardzo proste komunikaty, nie rozumiejąc różnych struktur gramatycznych. I co z tego wynika? Jak się na tym wykładają warsztatowcy?

Rozmówki, czyli trzy razy NIE!

Zróbmy krótkie doświadczenie. Przeczytaj poniższe zdania (robiąc pomiędzy nimi pauzę) i zwróć uwagę, jakie obrazy pojawiają się w Twojej głowie:

  • Nie myśl o zielonej trawie.
  • Nie przypominaj sobie, jak wygląda panna (tzn. chciałem powiedzieć woda) w basenie.
  • Nie przypominaj sobie, jak zaczyna się nasz narodowy hymn.

Jeżeli zrobiłeś to ćwiczenie, to zauważyłeś, że pomimo, iż polecenie brzmiało „nie myśl” czy „nie przypominaj sobie”, to i tak w głowie pojawił się obraz myśli związanych z zieloną trawą, materią w basenie, czy też usłyszałeś początek hymnu narodowego. Dzieje się tak dlatego, że umysł nieświadomy „nie czyta” zaprzeczeń (nieświadomość nie rejestruje słowa „nie”).

Wyobraź sobie więc następujące opowieści w warsztacie:

  • Proszę nie myśleć, że my chcemy pana naciągnąć.
  • Zamontujemy klocki innego producenta. Proszę się nie martwić.
  • Proszę się nie denerwować!

Słowa

Czy spojrzałeś inaczej na swoje dotychczasowe rozmówki z usługodawcą?

 

Umysł nieświadomy, nie czytając „nie”, powyższe informacje odbiera jako polecenie „myśl”, „martw się” i „denerwuj się”, ponieważ aby świadomie zniwelować stan zmartwienia, zdenerwowania itp., musi go na chwilę przywołać. W ten sposób różni sprzedawcy kreują w naszej głowie proces, który wcale im nie pomaga, bo wprawia nas w stan zupełnie niesprzyjający kupowaniu!

Próbujmy, próbujmy… Zrobione?

Bardzo często, żeby zachęcić kogoś do jakiejś aktywności, mówimy „spróbuj”. Albo do siebie czy o sobie: „spróbuję”. A czy pamiętasz, jak umawiałeś bądź umawiałaś się z jakąś panną i ta panna mówiła „Spróbuję przyjść” albo „Spróbuję to zrobić” itd.? Co się wtedy zazwyczaj działo?

Czy panny, które miały „spróbować”, pojawiły się lub zrobiły? No właśnie.

Dlaczego? Pisałem o tym wcześniej: podświadomość wszelkie komunikaty odbiera bardzo dosłownie i precyzyjnie. Kiedy mówisz „Spróbuję przyjść”, umysł koncentruje się nie na przyjściu, a na próbie zrobienia tego. I na poziomie nieświadomym dajesz sobie w ten sposób pozwolenie na niezrobienie czegoś.

Albo czyni tak Twój ulubiony warsztatowiec:

  • Spróbujemy to naprawić…
  • Spróbujemy przygotować samochód na poniedziałek…

No cóż… ZAPOMNIJ!

Przy okazji: jeśli „my” spróbujemy, a nie „ja” spróbuję, to istnieje jeszcze mniejsza szansa na to, że się uda! Tak działa odpowiedzialność zbiorowa… Podobnie negatywnie jak strona bierna:

  • Będzie zrobione!
  • (A teraz z cyklu „Znajdź trzy różnice”) Spróbujemy zrobić tak, żeby było gotowe.

Przy czym ostatnie zdanie to już jest prawdziwy hardcore, i na TVN Turbo takie rzeczy dozwolone są od lat 16.

Aktualizacja: Odcinek drugi już jest.

Na motywach tekstów Marcina Urbańskiego.

[FM_form id=”1″]

Autor: Maciek

Podziel się tym postem na
Show Buttons
Hide Buttons

WP Facebook Like Send & Open Graph Meta powered by TutsKid.com.